Ośrodek Borowy

w Białym Dunajcu zaprasza na całoroczny wypoczynek 

Tatrzański Park Narodowy - co warto wiedzieć?

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23. parków narodowych w Polsce. Został utworzony 30 października 1954 roku i zajmuje powierzchnię 21 164 ha. Umiejscowiony jest na południowych krańcach województwa małopolskiego. Jego powierzchnia obejmuje cały obszar polskiej części Tatr oraz 3 700 ha leśnych kompleksów znajdujących się w ich pobliżu.

Tatrzański Park Narodowy jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Oferuje on nie tylko piękne widoki, rzadkie gatunki zwierząt oraz unikatową roślinność, lecz także wiele szlaków, szczytów, polodowcowych jezior, a nawet górskich jaskiń. Każdy znajdzie w Tatrzańskim Parku Narodowym coś dla siebie. Dlatego właśnie na szlakach spotykają się zarówno młodzi mieszkańcy dużych metropolii, jak i starsi ludzie mieszkający w małych wioskach.

Giewont

Giewont – symbol Tatr

Giewont jest najbardziej rozpoznawalnym szczytem w Tatrach. Jego szczyt mieści się na wysokości 1894 m. n. p. m. i dla turystów lubujących się we wspinaczce górskiej, jest obowiązkowym punktem wycieczki. Wejście na Giewont nie należy do najłatwiejszych, ale jest możliwe również dla amatora. Na samym szczycie na turystów czeka Śpiący Rycerz z charakterystycznym krzyżem oraz przepiękne widoki.

Zostań na dłużej: sprawdź noclegi w Zakopanem

Kasprowy Wierch

To jedno z najbardziej popularnych miejsc w Tatrzańskim Parku Narodowym. Na szczyt Kasprowego Wierchu prowadzi kilka szlaków górskich o różnych stopniach trudności oraz najstarsza i najdłuższa jednocześnie kolejka linowa. Na zboczach znajdują się liczne punkty gastronomiczne, poczekalnia dla turystów, a także Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Miłośnicy sportów zimowych także na Kasprowym Wierchu znajdą coś dla siebie, są tam dwie trasy do zjazdów narciarskich.

Morskie Oko – najpopularniejsze polodowcowe jezioro

To najbardziej rozpoznawalna atrakcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszystko za sprawą pięknych widoków na okoliczne szczyty Tatr oraz bardzo łatwej trasy prowadzącej na Morskie Oko. Pozwala ona na spokojny spacer, nawet z małymi dziećmi. Turyści preferujący wspinaczkę górską także chętnie odwiedzają Morskie Oko, gdyż to właśnie z tego miejsca mogą wyruszyć na najwyższy szczyt Tatr, czyli Rysy.

Morskie Oko
Morskie Oko

Dolina Pięciu Stawów – popularny punkt wycieczek rodzinnych

Dolina Pięciu Stawów znajduje się pomiędzy wspomnianym wcześniej Morskim Okiem a Kozim Wierchem. W dolinie tej znajduje się aż 5 stawów, to właśnie od nich pochodzi nazwa tego miejsca. W ich taflach pięknie odbijają się okalające dolinę szczyty Tatr Wysokich, połacie kosodrzewiny i gruzowiska dużych głazów. Dolina Pięciu Stawów jest doskonałym miejscem na rodzinne spacery.

Serecznie zapraszamy przez cały rok!

2023 Ośrodek Borowy - noclegi w Białym Dunajcu